Zejdziesz poniżej SETKI?

Filozofia 100 rzeczy

Jakiś czas temu spotkałam się z filozofią 100 rzeczy.  Jest to minimalistyczne podejście do posiadania i zakłada, ze człowiek nie zgromadzi więcej niż 100 rzeczy. Po rozmowie ze znajomą i przeliczeniu ile czego mamy – doszłyśmy do wniosku, ze jest to niemożliwe. Przecież przynajmniej 5 par dżinsów, tyle samo butów, kilka koszulek, książek daje już co najmniej 20 rzeczy. Dziś chciałabym powrócić do tematu i zająć się nim bardziej na poważnie.

 

Po przemyśleniach wydaje mi się, że liczba 100 jest tu umowna a główne założenie to NIE POSIADAĆ WIĘCEJ NIŻ SIĘ POTRZEBUJE. Czy kolejne spodnie to potrzeba? Tak – wiele osób odpowie, ze oczywiście te własnie spodnie są mi potrzebne. Nie zapominajmy jednak, ze wszechobecne reklamy maja za zadanie wzbudzić w nas właśnie potrzeby, sprawić abyśmy poczuli, że bez tej rzeczy będziemy nieszczęśliwi, niespełnieni.. Ale jeżeli zakupimy ta rzecz – nasze życie się zmieni.

Cel – wcielić w życie!

Dlatego dziś już zaczynam zmiany i planuję ograniczyć do minimum zakup nowych rzeczy. W tym czasie będę powoli przeprowadzała inwentaryzację w mojej szafie i jeżeli znajdą się rzeczy od miesięcy nie używane (a na pewno takie będą) – oddam lub wyrzucę. Eksperyment chcę rozciągnąć w czasie aby nie przeżyć zbytniego szoku spowodowanego pojawiającymi się pustkami 🙂

pytanie: co jest mi potrzebne, niezbędne?

Wiem na pewno, ze nie pozbędę się książek. Mam też wiele pamiątek do których jestem przywiązana – są to rzeczy, które posiadają ogromna wartość sentymentalną. Dlatego kryterium posiadania jakie przed sobą stawiam to określona liczba rzeczy ale to czy są one mi potrzebne.

Minimalizm – filozofia życia

Minimalizm to coś więcej niż ograniczenie w posiadaniu. To filozofia życia. Pozwala ona zachować równowagę i większą kontrolę nad swoim życiem. Wszak wiemy co posiadamy a to co zakupimy jest nam niezbędne. Przestajemy być podatni na wpływy reklam bo wiemy, że posiadanie rzeczy nie sprawią, że nagle staniemy się bardziej szczęśliwsi.

You may also like...

2 komentarze

  1. Olek napisał(a):

    no way! nie da rady, ja mam 30 par skarpetek 🙂 ale idea ciekawa..

  2. olap napisał(a):

    w dzisiejszych czasach to chyba nierealne aby posiadać tak mała ilość rzeczy.. panuje konsumpcjonizm…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close