„Weź podróżny stary worek i butelki Coli dwie…” – czyli dlaczego tak bardzo nam smakuje Coca-cola?

Krótko o historii

Coca-colę zna chyba każdy obywatel świata. Receptura tego słodkiego napoju powstała w 1886 roku a jej autorem był farmaceuta z Atlanty J.S. Pemberton.

Coca-Cola odniosła spektakularny sukces i do dziś święci triumfy. Do Polski napój ten trafił w 1957 roku (wystawiony na targach w Poznaniu), choć początkowo jego dystrybucja ograniczała się do handlu w sklepach oferujących sprzedaż za waluty.

Produkcja na licencji amerykańskiej w Polsce rozpoczęła się w 1972 roku w Zabrzu i Tychach. Obecnie produkcja napoju odbywa się w dwóch zakładach: w Staniątkach (koło Niepołomic, kilkanaście km od Krakowa) i w Radzyminie (k. Warszawy).

Co sprawia, ze jest tak lubiana na całym świecie, a jej amatorów nie przerażają informacje na temat jej szkodliwości?

Legend na temat składu coca-coli powstało wiele. Jak wiadomo, w każdym kłamstwie jest ziarenko prawdy.  Mimo wielu przeciwwskazań, często w upalny dzień sięgamy po puszkę tego napoju.

Poniżej kilka faktów dlaczego ulegamy:

 1. CUKIER– 35 gram (odpowiednik 7 łyżeczek) w małej puszcze – Cukier jest źródłem węglowodanów prostych, które szybko wchłaniają się z układu pokarmowego, co przekłada się na wzrost poziomu glukozy we krwi. Jak wiemy, wzrost glukozy to większa energia. Po spożyciu dawki cukru czujemy się mniej zmęczeni, pobudzenie wzrasta.
 2. KOFEINA – podwyższa poziom kortyzolu i adrenaliny. Po spożyciu odczuwamy pobudzenie. Należy jednak pamiętać, że nie jest to pobudzenie zdrowe, gdyż opiera się o wzrost poziomu stresu naszego organizmu. Więcej na temat kofeiny można dowiedzieć się klikając w ten link: Kofeina – co warto wiedzieć.
 3. ASPARTAM  (E951) – słodzik zawierający FENYLOALANINĘ . Związek ten jest używany w organizmie do produkcji adrenaliny, dopaminy, i noradrenaliny. Fenyloalanina zwiększa popęd seksualny, poprawia nastrój, pomaga w leczeniu depresji, poprawia koncentrację i pamięć. Nasz organizm po spożyciu aspartamu – jest chwilowo wprowadzony w stan radości.
 4. EMOCJE – kto z nas nie widział reklamy świątecznej ciężarówki coca-coli lub szczęśliwej rodziny zasiadającej do stołu na którym znajduje się butelka tego napoju? Pewnie jedynie garstka ludzi może nie mieć pojęcia o czym mowa. Coca-cola, prócz unikalnego smaku, sprzedaje nam pozytywne emocje. Przez chwilę możemy poczuć ciepło świąt, radość.. Nasz mózg podświadomie zapamiętuje obrazy i emocje im towarzyszące. Tak więc, gdy kolejny raz sięgamy po puszkę coca-coli, wspominamy dobre chwile – niekoniecznie zdając sobie z tego sprawę.
 5. LIŚCIE KOKI  (TAJEMNICZY SKŁADNIK?)– oficjalnie pozbawione są substancji psychoaktywnych i nie używane do produkcji coca-coli. Jednak do tego czasu ogromne ilości liści koki importowane są  przez firmę Stepan Company (588 ton na rok wg. danych Drug Enforcement Administration). Stepan Company ma powiązania z Coca-Cola a co za tym idzie wszyscy wiemy.
 6. NIEPOWTARZALNY SMAK – z pewnością zawdzięczany jest kombinacji powyższych produktów w połączeniu z karmelem, sokiem z limonki, wodą i kwaskiem cytrynowym. Dołożyć należy również tajemniczy składnik 7X będący mieszanką smakowo-zapachową i składającą się głownie z olejków eterycznych. Wielokrotnie próbowano podrobić smak coca-coli, niestety do tego czasu nikomu się to nie udało.

 

”Ingredients from the coca leaf are used, but there is no cocaine in it and it is all tightly overseen by regulatory authorities.”

„Składniki pochodzące z liści koki są używane (w Coca-Coli), ale nie zawierają kokainy i jest to ściśle nadzorowane przez organy stanowiące” 

 Randy Donaldson (rzecznik prasowy Coca-Coli), wywiad dla New York Times [źródło]

 

Coca-cola daje ułudę szczęścia. Powyżej rozłożyliśmy je na czynniki pierwsze. Czy Wam również picie coca-coli przynosi chwilę relaksu?

Podczas sięgania po kolejna puszkę, zastanówmy się czy potrzebujemy tylko nawodnić organizm, czy tęsknimy za świątecznym stołem,  potrzebujemy cukru lub chwili radości.

 


Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Coca-Cola

http://www.coca-colacompany.com/coca-cola-unbottled

http://www.nytimes.com/1988/07/01/business/how-coca-cola-obtains-its-coca.html


 

You may also like...

2 komentarze

 1. moniaw napisał(a):

  coca-cola jest uzależniająca.. tyle razy próbowałam się uwolnić od tego paskudztwa i ni emogę.. I teraz nie wiem czy to ten cukier czy bąbelki czy smak a może wszystko na raz??

 2. kinga napisał(a):

  a czy jest jakis zdrowy zamiennik coca-coli? Uwielbiam ten smak i nie mogę odstawić tego napoju… A niestety to puste kalorie..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close